Tipy na výlety

RYCHLEBSKÉ STEZKY

Jedny z nejvyhlášenějších singletrailových center nejen v rámci ČR. RS tvoří traily pro horská kola v okolí Černé Vody - jde o největší síť tras pro horská kola a vyznavače MTB v ČR. Trasy jsou rozdělené podle obtížnosti - najdete zde jak trailypro velmi zkušené bikery, tak i stezky pro děti. Leží asi 6 km od vily.

www.rychlebskestezky.cz

BOŽÍ HORA

Je nejvyšším vrcholem Žulovské pahorkatiny. Na vrcholku se nachází kostel Panny Marie Bolestné, jde o tradiční poutní místo a ze Žulové sem vede křížová cesta. Z Boží hory je nádherný výhled na rychleby. Vzdálenost od vily je cca 2 km.

TANČÍRNA v Račím údolí

V minulosti využívaná jako taneční sál, restaurace aj. Tato secesní stavba byla nedávno zcela zrekonstruována a funguje jako kulturní centrum Rychlebských hor - konají se zde nejrůznější koncerty, vernisáže apod. Leží asi 14 km od vily, návštěva se dá spojit s výletem na Čertovy kazatelny.

www.georgshalle.cz

ZÁMEK JÁNSKÝCH VRCH

Díky svému umístění na skalnatém výběžku tvoří zámek nepřehlédnutelnou dominantu města. Jeho současná podoba je výsledkem četných stavebních úprav v průběhu 16. až 19. století. Až do roku 1945 zámek sloužil jako letní sídlo vratislavských biskupů a arcibiskupů.
Na zámku si můžete prohlédnout dochované historické nástěnné malby, početný mobiliář z 19. století, obrazy a další předměty. Zároveň se v interiérech nachází unikátní expozice historických dýmek, která je největší svého druhu ve střední Evropě.
Kolem zámku se nachází anglický park, založený počátkem 19. století.

www.zamek-janskyvrch.cz

VENUŠINY MISKY

Národní přírodní památka asi 8 km vzdálená od vily. Jedná se o skalní útvar na kopci jménem Smolný vrch. Z misek je krásný výhled na žulovskou pahorkatinu a "kobylské" louky kolem Šíravy a Šibeničního vrchu.

NÝZNEROVSKÉ VODOPÁDY

Vodopády patří k oblíbeným výletním cílů Rychlebských hor. Vodopády se nacházejí ve sto metrů dlouhé skalní soutěsce, kde voda překonává celkovou výšku 14 metrů. Leží cca 6 km od vily.

OBŘÍ ŽIDLE

Na vrcholu Lánského vrchu vzdáleného cca 4 km od vily naleznete dřevěný stůl se dvěma židlemi jako stvořený pro obry. Z místa je nádherný výhled do kraje.

PŘÍRODNÍ KOUPÁNÍ V OKOLÍ

Lom transgranit je vzdálen cca 700m. Prostředím i na pohled krásný lom vhodný ke koupání, který Vás překvapí svým uzavřeným tvarem, travnatou pláží a prostorností zárověň.

Těžba zde skončila v roce 1998 a nějaký čas se uvažovalo o znovuzprovoznění, ale v současnoti je již lom pro těžbu uzavřen. 


LYŽAŘSKÁ STŘEDISKA V OKOLÍ

Ski centrum Miroslav - 14 km

Skiareál Ramzová - 20 km

Skiareál Petříkov - 23 km

Ski Ostružná - 23 km

Ski park Filipovice - 24 km

Ski areál Branná - 26 km

Ski areál Kouty nad Desnou - 39 km

Ski areál Praděd - 56 km

Resort Dolní Morava - 57 km